وبگاه تخصصي مجله ميهن
بروزرسانی: ۹:۴۹:۱۹ - سه شنبه ۸ ثور ۱۳۹۴
احمد خان سمنگانی در مراسم عروسی دخترش شهید شد

سخنگوی پلیس شمال افغانستان می گوید که در انفجاری انتحاری در یک مراسم عروسی در شهر شمالی ایبک، احمد خان سمنگانی، عضو مجلس افغانستان و بیش از بیست تن دیگر کشته شده‌اند.
لعل‌محمد احمدزی، سخنگوی پلیس حوزه شمال افغانستان به بی‌بی‌سی گفت که این انفجار در مراسم عروسی دختر آقای سمنگانی در یک تالار عروسی در شهر ایبک، مرکز ولایت سمنگان روی داده است.
آقای احمدزی افزود که در این حادثه ۲۲ تن کشته و ۵۰ نفر دیگر زخمی شده‌اند.
سخنگوی پلیس حوزه شمال همچنین گفت که این انفجار زمانی روی داد که فرد بمبگذار به عنوان مهمان آقای سمنگانی را در داخل تالار در آغوش گرفت و کمربند انتحاری خود را منفجر کرد.
او افزود که بر اساس فرهنگ رایج در میان مردم، مهمانان بازرسی بدنی نمی شود و فرد بمبگذار هم از همین مساله استفاده کرد.
گزارش شده است که شماری دیگر از نمایندگان و مقام‌های دولتی هم در این مراسم عروسی حضور داشته‌اند.
رسانه‌های محلی گزارش داده که برخی از مسئولان در این مراسم کشته و زخمی شده‌اند، اما صدیق صدیقی، سخنگوی وزارت داخله/کشور حضور این مقامها در مراسم عروسی را تایید کرد، ولی تلفات آنها در این حادثه را تایید نکرد.
احمد خان سمنگانی یکی از فرماندهان مشهور جهادی در شمال افغانستان بود و در فاصله سال‌های ۱۳۷۷ تا ۱۳۸۰ خورشیدی در جنگ با گروه طالبان سهم داشت.
او در انتخابات پارلمانی ۱۳۸۹ یک بار از سوی کمیسیون رسیدگی به شکایات انتخاباتی رد صلاحیت شد، اما در پی جنجال‌های دامنه‌داری که در مورد این انتخابات به میان آمد، او عضویت مجلس را به دست آورد.
آقای سمنگانی در گذشته از افراد نزدیک به ژنرال عبدالرشید دوستم، رهبر جنبش ملی اسلامی افغانستان بود، اما در سالهای اخیر از او بریده بود و از حامیان حامد کرزی، رئیس جمهوری شمرده می شد.
ولایتهای شمالی افغانستان و از جمله سمنگان، در سالهای اخیر از امنیت نسبی برخوردار بوده و این نخستین حادثه مرگباری است که در ده سال اخیر در این ولایت روی داده است.
منبع: بی بی سی

۱نظر

محترم غياثي صاحب سلام

اما از ديدن سايت زيبا و وزين شما خرسند شديم و كوشش ميكنيم از مطالب شما در سايت هاي ائتلاف http://www.etelaf-melli.com
و پايگاه اطلاع رساني قانوني صاحب استفاده كنيم
البته سايت شما را لينك ميكنيم در بخش وبسايت هاي برگزيده
به اميد همكاري هاي بيشتر
شفيق قيومي
مدير پايگاه اطلاع رساني قانوني و پايگاه اطلاع رساني ائتلاف ملي افغانستان

آخرین نوشته ها